Facebook rozpoczyna łączenie czatów instagramowych z Messengerem

Facebook wypuszcza aktualizację Instagrama, która oferuje użytkownikom połączenie komunikatora wbudowanego w Instagram z Messengerem. Jest to część dalekosiężnego planu połączenia Messengera, Instagrama i WhatsAppa w jedną platformę.

Apple zawiesza konto Epic Games

Po kontrowersji, jaką wywołało Epic Games w zeszłym tygodniu, Apple zdjęło Fortnite z App Store i z dniem 28-go sierpnia usunie konta deweloperskie Epic Games. Z powodu roszczonego przez Apple monopolu na dystrybucje oprogramowania na urządzenia z iOS nie będzie możliwe pobranie Fortnite na tych urządzeniach. Fortnite został też zablokowany w Google Play Store, ale można go pobrać na urządzenia z Androidem z alternatywnych sklepów z aplikacjami.

Tomasz Krela z Mediaphilia uszczypliwie zauważa, że Apple staje się tym, z czym samo kiedyś walczyło - rozbiło monopol branży muzycznej, tworząc własny monopol na rynku urządzeń mobilnych.

Alternatywy dla App Store

iphone 7
Photo by Sara Kurfeß / Unsplash

O ile to Apple ma monopol na dystrybucję oprogramowania na iOS (i coraz mocniej też na MacOS), o tyle AppStore nie jest jedynym dopuszczonym przez tę firmę źródłem aplikacji. Ostatnie kontrowersje zwiększają zainteresowanie użytkowników alternatywnymi oficjalnymi kanałami dystrybucji. Jednym z nich jest TestFlight - utrzymywany przez Apple sposób na dystrybucję oprogramowania do ograniczonego grona odbiorców (max 10 000 użytkowników na aplikację).

Aplikacje umieszczane w TestFlight nie podlegają tak ścisłemu rygorowi jak aplikacje w AppStore, dzięki czemu można stamtąd pobrać aplikacje, które nigdy nie pojawiłyby się w „oficjalnym” sklepie. TestFlight nie posiada wyszukiwarki aplikacji ani rankingów, więc odnalezienie apki wymaga trochę szukania, odpowiednich znajomości, lub odpowiedniego oprogramowania.

Raport: jak Amazon umacnia swój monopol

Amazon Pickup & Returns on South St. in Philadelphia
Photo by Bryan Angelo / Unsplash

Raport przyrządzony przez Institute for Self Reliance pokazuje, jak po osiągnięciu dominacji na rynku sprzedaży online w USA, Amazon wykorzystuje swoją pozycję kosztem dostawców i sprzedawców:

  • prowizja dla Amazona od każdej sprzedaży wzrosła do 30%, z 19% pięć lat temu;
  • Amazon używa swojej dominacji wymuszając aby sprzedawcy płacili za wyróżnienie w wyszukiwaniu albo ryzykowali praktycznie całkowitym zanikiem sprzedaży;
  • praktyki Amazona mogą doprowadzić do upadku mniejszych sprzedawców, umacniając amazonowy monopol;

Jednym z czynników, który sprzyja takiemu stanowi rzeczy jest fakt, że Amazon jest nie tylko platformą, gdzie sprzedawcy mogą wystawiać swoje towary, ale także sprzedawcą, który korzysta z tej platformy - na specjalnych warunkach. Platforma Amazona urosła dzięki temu, że przyszło do niej dużo sprzedawców, a teraz jak Amazon się na nich wzbogacił, to zaczyna się ich pozbywać.

Coś podobnego może zacząć dziać się na naszym rodzimym rynku z Allegro. Bądźmy czujni jeżeli kiedyś Allegro zacznie sprzedawać produkty na Allegro.

Australia: negocjacje cen za newsy

Rząd Australii przygotował projekt ustawy, która ma na celu umożliwić wydawnictwom cyfrowym negocjacje cen, jakie platformy online, takie jak Google czy Facebook mają płacić za używanie ich treści. Ustawa ma zmniejszyć przewagę negocjacyjną tych platform nad wydawnictwami.

Google w odpowiedzi wystosował otwarty list do użytkowników, w którym ostrzega, że wejście tej ustawy w życie może skutkować "zagrożeniem bezpieczeństwa danych użytkowników". Zaznacza też, że Google płaci już wydawnictwom istotne sumy i że oferowało wydawnictwom opcję zwiększenia ceny za licencję na treści. Brakuje jednak w tym liście wzmianki o przewadze w negocjacjach, jaką ma Google.

Rząd Australii odpowiedział na otwarty list Google, zaznaczając, że ustawa nie będzie narzucała ani wprowadzenia opłat za wyszukiwanie wiadomości, ani obowiązku udostępniania rządowi i wydawnictwom jakichkolwiek danych użytkowników.

Apple poluźnia restrykcje w naprawianiu Mac-ów

Apple nie słynie z tworzenia urządzeń, które jest łatwo naprawić. Urządzenia są tworzone tak, aby naprawa była utrudniona. Apple wymusza, aby naprawy były wykonywane tylko w namaszczonych przez niego punktach serwisowych. Naprawa nawet w autoryzowanym punkcie bywa prawie tak kosztowna, jak cena nowego urządzenia.

Akurat w czasie, gdy rząd USA przygląda się antykonsumenckim praktykom Apple, firma ta poluźniła trochę restrykcje dotyczące naprawiania jej urządzeń. Od teraz będzie dostarczać części zamienne do swoich komputerów także do nieautoryzowanych serwisów.

Chcesz pograć na Oculusie? Musisz mieć konto na Facebooku

Video game visor
Photo by Lux Interaction / Unsplash

Od 18 sierpnia nowi użytkownicy Oculusa będą musieli zalogować się do niego swoim kontem Facebookowym. Nie masz konta na Facebooku? Nie będziesz mógł korzystać ze wszystkich opcji, jakie oferuje Oculus. Aktualni użytkownicy Oculusa mają 2 lata na połączenia konta twarzoksiążkowego ze swoim urządzeniem. Po tym czasie niektóre z funkcjonalności zostaną w nim wyłączone.

Amazon chciał blokować podcasty krytykujące Amazon

Amazon umieścił w polityce swojego nowego serwisu do podcastów zapis zabraniający publikowania w nim audycji krytykujących Amazon. Zapis ten został szybko usunięty przez Amazon, ale, jak zwraca na to uwagę Cory Doctorow, sam fakt, że ten zapis się tam oryginalnie znalazł ujawnia, jakim nastawieniem darzy Amazon twórców korzystających z jego platformy.

Trudno w tym kontekście nie wspomnieć o niedawno utworzonym przez Goldman Sachs foncie, którego licencja zabraniała krytykowanie Goldman Sachs. Niedaleko nam brakuje do przyszłości, w której np. komputery będą odmawiały pisania wypowiedzi krytykujących producenta aktualnie używanego sprzętu i oprogramowania...

Apple jest warte dwa biliony dolarów

A twenty-four year old woman counting dollar bills.
Photo by Sharon McCutcheon / Unsplash

Producent trudnych w naprawie i ograniczających swobody ich użytkowników symbolów statusu jest najbogatszą firmą na świecie – przekraczając próg wartości dwóch bilionów dolarów ($2.000.000.000.000).

Apple zwolniło pracownika za pomoc klientowi

Jeden z największych „ewangelistów” Apple'a, który był pracownikiem tej firmy przez 13 lat, został zwolniony za to, że nieodpłatnie i we własnym czasie pomógł swojemu przyjacielowi z migracją danych ze starego iMaca.

Znikające zdjęcia

Close up of a recycle garbage bin logo at Pershing Square in Los Angeles, California.
Photo by Gary Chan / Unsplash

W minionym tygodniu w wieściach ze świata IT było głośno aż o dwóch sytuacjach, w których komercyjne oprogramowanie bezpowrotnie usuwało zdjęcia z kont/dysków jego użytkowników. Pierwsza była chmurowa usługa Canona, która z powodu błędu po stronie jej operatora trwale usunęła zdjęcia, które przetrzymywali w niej jej użytkownicy.

Następnie na scenę wkroczył Adobe Lightroom, który usunął zdjęcia użytkowników wersji tej aplikacji na iOS. To nie był dobry tydzień dla fotografów. Pamiętajcie, aby robić samodzielne kopie zapasowe swoich zdjęć (i innych danych również)!

Nextcloud otrzymuje wsparcie dla szyfrowania e2e

Nextcloud to darmowy, open-source'owy zestaw aplikacji produktywnościowych - od kalendarza i maila, przez czat video, po synchronizację plików.

Funkcjonalność synchronizacji plików otrzymała niedawno funkcjonalność szyfrowania ich e2e. Szyfrowanie to dotyczy tylko wybranych przez użytkownika folderów. Plików umieszczonych w zaszyfrowanych folderach nie będzie można odczytać nawet włamując się na serwer, na którym się znajdują.

Telegram kluczowy dla protestujących na Białorusi

Jak donosi LA Times, komunikator Telegram był istotnym narzędziem wspomagającym mobilizację protestujących na Białorusi, w dużej mierze dzięki kanałowi NEXTA, który publikował treści niewygodne dla Łukaszenki.


To tyle wieści z minionego tygodnia. Jeżeli czujesz niedosyt, zapraszamy do lektury poprzedniej prasówki:

Prasówka #7 · smart dywan
Podsumowujemy wieści z minionego tygodnia. O redukcjach w Mozilli, RSS, konflikcie Fortnite z Apple i nie tylko

Chcesz dowiadywać się więcej o podobnych tematach w przyszłości? Możesz nas śledzić na Twitterze, Facebooku, Mastodonie, LinkedIn, za pomocą RSS, oraz słuchać naszego podcastu!